NAUJIENŲ ARCHYVAS

Archyve pateikiamos naujienos, paskelbtos Lietuvos banko interneto svetainėje nuo 1999 m. sausio mėn.

į archyvą

V. Vasiliauskas: taikykime efektyvesnes priemones ES teisės aktų laikymuisi užtikrinti

2017 m. balandžio 22 d.

Šiandien įvyksiančiame Lietuvos banko valdybos pirmininko Vito Vasiliausko susitikime su Tarptautinio valiutos fondo (TVF) Europos departamento vadovu bus aptarta euro zonos šalių ir visos ES ekonomikos raida bei būtinybė įgyvendinti struktūrines reformas. Lietuvos centrinio banko vadovas dalyvauja TVF būstinėje Vašingtone kas pusmetį vykstančiuose posėdžiuose ir su forumo dalyviais aptaria ekonomikos raidą atskiruose Lietuvą dominančiuose regionuose.

„Nors euro zonos ekonomikos augimo lygis ir neaukštas, tačiau stabilus, o tai nuteikia pozityviai. Didžiausi stabdžiai, trukdantys ūkio plėtrai, gali būti susidarę dėl didelio neapibrėžtumo politinėje ES darbotvarkėje: būsimų parlamento rinkimų Prancūzijoje, Vokietijoje ir Jungtinėje Karalystėje bei artimiausius dvejus metus truksiančių precedento neturinčių Brexit derybų. Optimizmas sumažėja ir vertinant fiskalinę euro zonos šalių situaciją“, –sakė Vitas Vasiliauskas ir atkreipė dėmesį į tai, kad daugumai šalių kyla sunkumų įgyvendinant sutartus įsipareigojimus.

 n29048/inter_vasiliauskas_kuodis.jpg

Posėdžių pertraukos metu TVF būstinėje Vašingtone Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas, ir Raimondas Kuodis, Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas. Mariaus Skuodžio nuotrauka

Europos Komisijos (EK) duomenys rodo, kad šiemet tik trečdalio euro zonos valstybių skolos rodiklis neviršija ES teisės aktais toleruojamų 60 proc. BVP. O penkiose iš jų valstybės skola viršija per metus sukuriamą BVP. Išpernai daugiau kaip 60 euro zonos šalims pateiktų EK rekomendacijų tik dvi buvo visiškai įgyvendintos. Įgyvendinant dar trisdešimt rekomendacijų buvo pasiekta tik ribota pažanga, o taikydamos visas kitas rekomendacijas šalys pasistūmėjo itin nedaug arba EK siūlomų rekomendacijų visiškai neįgyvendino.

„Manau, realių sankcijų taikymo precedentas galėtų paskatinti ES ir euro zonos šalis atsakingiau laikytis įsipareigojimų“, – sakė Vitas Vasiliauskas. Jo teigimu, tai, kad EK dar niekada nėra taikiusi realių sankcijų už ES ekonominę valdyseną apibrėžiančių teisės aktų nepaisymą, neskatina laikytis taisyklių. Įprasta, kad EK tik pratęsia fiskalinių įsipareigojimų įgyvendinimo terminą.

Vitas Vasiliauskas atkreipė dėmesį į atskirų šalių ekonomikos disbalansą – šiemet tokius ekonomikos iškraipymus EK užfiksavo net trylikoje valstybių narių. Disbalansai, parodantys pažeidžiamiausias šalių ekonomikos sritis, daugelyje valstybių taip pat yra taisomi nenoriai.

„Deja, tokiais atvejais galima būtų taikyti perviršinio disbalanso procedūrą, skirtą ekonomikos iškraipymams sumažinti, bet nė vienai šaliai irgi dar nebuvo pradėta“, – pažymėjo Lietuvos banko vadovas.

Vitas Vasiliauskas yra TVF valdančiosios valdybos narys ir vyksta į TVF susitikimus. Šio vizito Vašingtone metu Vitas Vasiliauskas dalyvavo TVF Tarptautinio pinigų ir finansų komiteto posėdžiuose, Šiaurės ir Baltijos šalių bei konsultacinės grupės „G30“ susitikimuose. Pokalbiuose su TVF misijų Rusijoje, Baltarusijoje bei euro zonoje vadovais jis taip pat aptarė atskirų regionų, kuriais domisi Lietuva, ekonomikos raidą.

Pasidalyk: