Litų numizmatinės vertybės

Lietuvos banko išleidžiamose kolekcinėse (proginėse) monetose įamžinami svarbūs mūsų valstybės ir pasaulio istorijos įvykiai, žymūs veikėjai, architektūros paminklai. Lietuvos bankas jau yra išleidęs per 60 temų kolekcinių (proginių) monetų.

n378/moentos4.jpgPirmoji Lietuvos banko proginė 10 litų moneta, skirta Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą 60-osioms metinėms, nukaldinta 1993 m. iš vario ir nikelio lydinio. Vėliau pradėtos leisti monetos iš tauriųjų metalų – sidabro ir aukso.

Išleistos monetų serijos „Lietuvos valdovai“, „Lietuvos miestai“, „Lietuvos istorijos ir architektūros paminklai“, „Lietuvos vardo minėjimo tūkstantmetis“, taip pat leidžiamos monetos, skirtos olimpinėms žaidynėms ir kt. Lietuvos bankas dalyvauja tarptautinėse monetų programose. Auksinės arba sidabrinės monetos išleistos Jungtinių Tautų vaikų fondo (UNICEF) tarptautinėje monetų programoje „Pasaulio vaikai“, „Mažiausios auksinės monetos pasaulyje. Aukso istorija“, „Išsaugokime gamtą“, „Europa. Europos kultūros paveldas“.

Lietuvos banko interneto svetainėje pateikiama išsami informacija apie jau išleistas kolekcines (progines) monetas, skelbiamas jų išleidimo planas, informuojama apie tokių monetų sukūrimo konkursus, supažindinama su monetų išankstinio užsakymo ir įsigijimo tvarka.

Į apyvartą išleistų kolekcinių (proginių) monetų galima įsigyti Lietuvos banko kasose Vilniuje ir Kaune.